Skip to main content

Valga Jumalaema Vladimiri Ikooni ja Preestermärter Issidori kirik

1845. Aastasse jääb Valga koguduse asutamine seal elavate õigeusklike venelaste ja lätlaste tarbeks. Esimene kirik ehitati 1848. aastal ja pühitseti püha Imetegija Nikolai auks. See oli kellatorni ja kupliga väike puust pühakoda. Pühima Sinodi otsusega moodustati sinna kogudus, mis jäi edaspidi puhtalt eestikeelseks. 1896 aasta jaanuaris loodi vene-läti Issidori kogudus. Püha Issidori kiriku projekti koostas piiskopkonna arhitekt V. Lunski. Kiriku ehitamine toimus riigikassast eraldatud vahenditest ning ka eraannetuste eest.

Ehitusmaterjalina kasutati telliseid, mis kaeti sidrunikarva pressitud plaatidega. Kirik on kaunistatud viie kupli ja kellatorniga ning sellel on kaks altarit. Peaaltar püha preestermärter Issidori auks pühitseti 18. oktoobril 1898 Riia ja Miitavi piiskopi Agafangeli(Preobraženski) poolt kaheksa preestri kaasteenimisel. Kõrvalaltar pühitseti Jumalaema Kaasani ikoonile.

17. novembril 1913 põles Nikolai kirik maha ning selle koguduse liikmed tulid üle Issidori kirikusse. 1923. aastal sai Issidori kirik EAÕK Sinodi otsusega peakiriku staatuse. Elanud üle kahe ilmasõja aegsed rängad aastad, tabasid kogudust taas rasked katsumused 1990-ndate algul- toimus lõhenemine Konstantinoopoli ja Moskva patriarhaadi poolehoidjateks. Vene Õigeusu Kirikule ustavaks jäänud koguduseosa aeti Issidori pühakojast välja. Esialgu kogunesid koguduseliikmed ja nende esipreester kalmistule ja teenisid seal. Seejärel üüriti selleks otstarbeks korter ja lõpuks omandati Tallinna ja kogu Eesti peapiiskopi Korneliuse õnnistusel endine raudteelaste klubi ning seati seal sisse ajutine kahe altariga kirik Tartu püha preestermärter Issidori auks. 1. detsembril 1998 viis valitseja Kornelius seal läbi veepühitsusteenistuse ja piserdas kõik ruumid üle pühitsetud veega.

11. augustil 2001 pühitses metropoliit Kornelius uue pühakoja peaaltari Jumalaema Vladimiri ikoonile.

Valga Vladimiri Jumalaema Eesti Õigeusu Kiriku kogudus

kutsub nii lapsi kui ka täiskasvanuid

Jumalateenistusele ja pühapäevakooli Valgas Tehnika 7, raudteesilla taga

Jumalateenustused toimuvad:

Kolmapäeviti kl 17 – akafist

Laupäeviti kl 17 – õhtujumalateenistus

Pühapäeviti kl 9 – jumalateenistus

Suurtel kirikupühadel kl 9 – jumalateenistus, eelõhtul – õhtune jumalateenistus

Info tel 766 3496 või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Jumalateenistuste ajakava leiab kirikusse sisenemisel või kodulehel www.goldenmary.ee

Tehnika 7, 68205 Valga, ESTONIA
tel +372 766 3496
e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

SEB Pank
IBAN: EE831010220026645015 BIC: EEUHEE2X
Tornimäe 2, 15010 Tallinn, ESTONIA